Bizony, bizony Veled is könnyen megeshet, hogy a nagy szeretettel összevásárolt baba ajándékokra csak fintorognak az újdonsült szülők, rosszabb esetben, ahogy kiteszed a lábad az ajtón, egyből a kukába is dobják azokat!
Tetézheti a bajt, ha olyan helyről vásárolsz, ahova még vissza sem küldheted, nem vállalnak garanciát és még a szállításért is többet fizetsz, mint egy megbízható, korrekt boltban.
„Továbbá sosem tudhatod előre, hogy a kismamának milyen elképzelései vannak a kisbaba nevelését, ellátását, öltöztetését illetően, és manapság abban sem lehetsz biztos, hogy az ajándék nem okoz-e majd allergiát, ekcémát a Kicsinél.”
Sajnos évről évre egyre több allergiás vagy ekcémás kisgyereket diagnosztizálnak az orvosok – sok esetben függetlenül attól, hogy a családban volt-e már allergiás eset. Bármilyen allergia (hát még az ekcéma!) borzasztóan megviseli a picurt és az egész családot is – a kicsi nyűgös, állandó orvoshoz járkálás, mindenféle kellemetlen vizsgálatok, kialvatlan, feszült és ideges szülők; mindig újabb és újabb, drágább és drágább kenőcsök, étrend kiegészítők, ételek, stb.
Szóval, mi az, amit biztosan NE vigyél ajándékba a kisunokád születésére:
1. Pelenka, Pelenkatorta
Nem tudhatod, hogy a sokféle márka (Libero, Pampers, stb.), típus (eldobható, mosható, lebomló, stb.) közül a szülők melyiket használják, melyik nem fog pelenkakiütést rosszabb esetben egyéb bőrbetegséget okozni.
2. Zenélő, elemes játék
Az újdonsült szülők minden bizonnyal a legkevésbé sem vágynak a gyereksírás mellé még valami egyéb zajra. A kisbaba úgyszintén – mindenféle színes, szagos zenélő forgó, csörgő, pörgő nélkül is épp elég a Picurnak, hogy megszokja a külvilágot. Neki csak Anya és Mama kellemes, megnyugtató hangjára, ölelésére, érintésére van szüksége, semmi egyébre, hidd el! Egy zenélő forgó vagy egyéb zenélő játék csak felizgatja őt, nyűgös lesz tőle a baba, a szülők sem tudnak pihenni. Arról nem is beszélve, hogy folyamatosan költhetnek elemekre.
Máskülönben meg, biztosan hallottál már Kőhalmi Zoltán humoristáról, ő is megmondta:
„zenélő játékot csak az ellenséged gyerekének vegyél!”
3. Egyedi, vicces feliratos, mesefigurás babaruha, babatakaró
Lehet, hogy elsőre jó ötletnek tűnik megvenni egy vicces feliratos bodyt, vagy egy saját névvel ellátott babatakarót, de figyelj rá, hogy ezek minden bizonnyal a leggagyibb minőségű anyagból vannak (Kínából szerzik be őket hatalmas konténerekben - fillérekért). Ráadásul árban pedig vetekszenek a legjobb minőségű, biopamut babaruhákkal.
„Ilyenkor soha nem a minőséget fizettetik meg Veled, hanem a feliratozást, ami ráadásul még mérgező is, és sok esetben pár mosás után egyszerűen lejön a felirat.”
(Zárójelben jegyzem meg, hogy ugyanez a helyzet a Disney mintás, mesefigurás babaruhákkal is – a létező legrosszabb minőségű anyagból varrják őket, és az árban a Disneynek fizeted a jogdíjat, nem pedig a minőséget.)
4. Fejlesztő játék, műanyag játék, műanyag rágóka
Ha valamit úgy hirdetnek, hogy „fejlesztő”, vagy BPA-mentes – ne is gondolkodj egy percet sem, rohanj onnan és vissza se nézz! Hogy miért? Egy kisbabát, kisgyereket nem kell fejleszteni, fejlődik ő magától.
Az egyik legnevesebb gyerekpszichológus, Dr Vekerdy Tamás is ezt vallja:
„a gyerek magától megérik, mint az alma a fán, nem kell, nem szabad a normális, jó körülmények közül érkező gyerekeket úgynevezett fejlesztésekkel gyötörni”
5. Műszálas, flitteres, tüll, stb babaruhák
Pedig olyan cukik, igaz?! Igen, nagyon bájosak, helyesek, ez kétségtelen. De többet ártasz velük, mint használsz! Nyilván fogtál már kisbabát a kezedben, hisz felneveltél legalább egy gyermeket. Akkor pontosan tudod, milyen érzékeny a kis bőrük.
Egy pici babának jól szellőző, tiszta pamut, allergénektől mentes, kényelmes bodyra, rugdalózóra van szüksége.
Miért?
Ha beleizzad a műszálas ruhájába, vagy böki a flitter, nyűgös lesz, esetleg viszketni fog a bőre, amitől szintén nyűgös lesz, nem alszik jól, ha nem alszik jól, nem fejlődik jól, a szülők hulla fáradtak lesznek, stb. Rosszabb esetben bőrkiütések jelennek meg a babán, ami aztán végeláthatatlan orvoshoz járásokban, kenőcsökben, stb végződik.
6. Poliészter babatakaró
Az ember könnyen elcsábul egy cuki mintás, bársonyosan puha, szuper könnyű édes kis babatakarónak! Mielőtt rohannál vele a pénztárhoz kifizetni, mindig nézd meg a címkét, hogy miből van! 100% poliészter?
Hm. Gondolj bele – Te szeretsz nylon harisnyában lenni, főleg egész nap? Ha nem, akkor
„egy pici babát se akarj műanyagba csomagolni és levákuumozni, neki nem fog tetszeni, és ezt elképesztő ordítás közepette a tudtotokra is fogja adni, azt elhiheted!”
Válassz helyette tiszta pamut babatakarót!
7. Cumi
Valószínűleg az lesz a kétszázhuszonharmadik cumi, amit Te viszel. Máskülönben ez is egy műanyag dolog – amiről feljebb volt már szó részletesen.
Webáruházból roppant kényelmes vásárolni, de mire figyelj, ha el akarod kerülni a bajt?
- A legtöbben a bankkártyás fizetéstől óvakodnak, pedig pont ettől kell a legkevésbé tartani – ha mégis, van-e a webáruházban többféle fizetési, szállítási mód (előreutalás, bankkártya, utánvét, futárszolgálat, csomagautomata, csomagpont, stb.)
- Van-e pénzvisszafizetési garancia, visszaküldheted-e a terméket, ha mégsem jó, vagy mégsem az, amit vártál?
- Van-e méret- és cseregarancia?
- Tudsz-e kérdezni szakértőtől telefonon, chaten, e-mailen?
- Ki van a bolt mögött? Ezt az ÁSZF-ben látod (Általános Szerződési Feltételek). Egy nagyobb cég, Kft, vagy egy lekövethetetlen egyéni vállalkozó?
- Tudsz-e venni ajándékutalványt, ha a szülőkre bíznád inkább a választást?
- Szállítanak-e ingyenesen?
Tetszett a cikk? Hasznos volt?
Mutasd meg barátaidnak is! Kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!