Tartsd szem előtt a következő dolgokat, mielőtt eldöntöd, hogy hogyan, mivel szeretnél pelenkát mosni! Tényeket írok le, Te pedig mérlegeld, hogy melyik utat szeretnéd választani:
Öblítők használata:
Az öblítők használatának előnye, hogy puhább marad tőle az anyag, viszont eltömítik a mosható pelenkák szálait, így egy idő után már nem lesznek olyan jó nedvszívóak, mint az elején. (Ugyanúgy, mint a törölközők esetében.) Az öblítők másik hátránya, hogy sokféle allergént, vegyszert is tartalmazhatnak, melyek károsak lehetnek a babád egészségére, a környezetre nézve.
Milyen mosószert válasszak?
Ha a pelenka gyártója nem tiltja bizonyos mosószerek használatát, akkor igazából bármilyen mosószer használható. Viszont azt jó, ha tudod, hogy a magas szappantartalmú (5-10-15% feletti) mosószerek bevonatot képezhetnek az anyag szálain, és eltömíthetik azt. Továbbá a mosószerek tartalmazhatnak egészségre káros kemikáliákat, a babaruhákban, pelenkákban megülő vegyszermaradványok irritálhatják a baba bőrét. Vedd fontolóra egészség- és környezetbarát alternatív mosószerek (mosószóda, ecet, folttisztító só (nátrium-perkarbonát), citromsav, szódabikarbóna, mosószappan, illetve sokan esküsznek a mosódióra) használatát. Ha inkább a hagyományos mosószerek használatához jobban hasonlító terméket használnál, akkor két magyar gyártó az Iecologic és az Econut mosószereit érdemes választani.
Ecet használata:
A vízkő nemcsak a mosógép alkatrészein, de az anyagok, ruhák szálai között is lerakódik (különösen a mikroszálas szintetikus anyagok esetében), eltömítve azokat, és ezáltal ronthat az anyag nedvszívó képességén. Az ecet használatával tudsz ezen segíteni, hiszen lágyítja a vizet. Másrészről az ecet különösen jó fertőtlenítő szer.
Illóolajok használata:
Sokan, az ecet mellé mosóparfümöt, illóolajat is cseppentenek, hogy kellemes illata legyen a kimosott ruháknak, pelusoknak. Sőt, fertőtlenítő hatást is tulajdonítanak, különösen a teafa olajnak. Amire nem árt odafigyelni: óvatosan csepegtesd ezt az elején, hogy meglásd, nem okoz-e valamilyen allergiás reakciót; illetve magára a pelenkára azért inkább ne csöpögtess, mert ez is eltömítheti az anyag szálait.
Szárítógép:
Nagy előnye, hogy egy pillant alatt megszáradnak benne még a vastagabb pelusok is, illetve puhák maradnak. Arra viszont figyelj – főleg a PUL anyagok esetében -, hogy a túl magas hőfokon előbb tönkremehetnek. Jó ha tudod, hogy a szárítógép viszont rengeteg energiát fogyaszt, használata pörgeti a villanyórát rendesen! Nem éppen egy környezetbarát dolog. Ha teheted, szárítsd a napon, ez a legtakarékosabb, és az UV igen jó fertőtlenítő hatású. Nem mellesleg a napon szárítással a foltok is gyönyörűen elhalványulnak, eltűnnek.
Mosás gyakorisága:
Ez teljesen egyéni. Függ például attól, hogy hány pelusod van, hogy milyen gyakran cseréled (vagy kell cserélned) őket. Mindenesetre minél tovább áll a pisiben vagy az áztatóvízben, annál előbb tönkremegy a pelenka.
Szárazon vagy nedvesen tároljam?
Abszolút egyéni döntés függvénye, ahogyan Neked jólesik.
Mossam-e együtt a többi ruhával?
Teljesen egyéni gusztus kérdése. Nincsen rá szabály. Ha sok pelusod van, és összegyűjtve egész jól megtelik velük a mosógép, akkor külön is moshatod őket. Több olyan anyukát ismerek akik simán együtt mossák a babaruhákkal, saját ruháikkal akár 60 fokon is, és senkinek semmi baja nem lett. Köztes megoldásként jó lehet egy előmosás elindítása a pelusoknak magasabb hőfokon, aztán utánuk dobni a ruhákat, és elindítani egy 40 fokos mosást. Arra érdemes még figyelned, hogy ha hagyományos ruhákkal mosod a GOTS minősített pelenkáidat, akkor a ruhákból a pelusokba is kerülhetnek a vegyszermaradványokból (a babaruhákban rejlő veszélyes vegyszerekről ebben a bejegyzésben írtam részletesen). Illetve, ha az organikus ruhákat mosod a nem bio pelenkákkal, akkor pedig a ruhákba juthatnak a káros kemikáliák. Legjobb, ha mind a pelenkák, mind a babaruhák GOTS tanúsított biopamutból vannak! A biopamut babaruhákról itt olvashatsz bővebben!
Hány fokon mossam?
Sokan, a higiéniára hivatkozva magasabb hőfokon szeretik mosni a pelusokat. Mindenki maga dönti el. Elméletileg 40 fok teljesen elég, esetleg időnként kimosod őket 60 vagy akár 95 fokon. A PUL anyagot semmi esetre se mosd 60 foknál magasabb hőmérsékleten, mert tönkremegy! Minél alacsonyabb hőfokon mosol, annál jobban kíméled a környezetet.
És akkor lássuk a tisztítást!
- Ha volt kaka is, akkor az eldobható papírbetéttel együtt azt lehúzod a WC-ben – nem, nem tömíti el a csöveket. (Az eldobható popsitörlő az, amelyik eltömítheti a rendszert, ha a WC-be dobod – legjobb, ha popsitörlőnek is moshatót használsz.) Ha csak pisi volt, akkor a papírbetétet is kimosod, és használhatod újra. A Popolini papírbetétjét akár 7x is ki lehet mosni anélkül, hogy elszakadna. Ha esetleg nem csak a papírbetét lett kakis, hanem a pelusra is jutott a “cuccból”, akkor azért azt tisztítsd le róla – van, aki vízsugárral, WC papírral, mások valamilyen házi célszerszámmal oldják ezt meg. Ha zavarnak a foltok, kend be őket mosószappannal!
- Tedd a pelust a jól záródó vödrödbe, vagy ládádba – szárazon, vagy nedvesen tárold, ahogy Neked kényelmesebb! A pelenka külsőt is érdemes minden tisztába tételkor cserélni, de mosni 2-3 naponta, vagy akár hetente is elég.
- Dobd be a pelusokat a mosógépbe és indítsd el a programot – amit szeretnél a fentiek szerint!
- Teregesd ki!
Sokat teszel a környezetért, ha mosható pelenkát használsz! Viszont ha babád egészségére is szeretnél figyelni, akkor használj GOTS minősített, biopamut pelenkákat, mert azok garantáltan nem tartalmaznak egészségre káros, bőrirrítáló vegyszermaradványokat! Az organikus pamut anyagban a baba bőre is megfelelően tud szellőzni, ezáltal elkerülheted a pelenkakiütést, az ekcémát és egyéb bőrallergiákat – ezekről bővebben itt! A GOTS minősítéssel rendelkező, 100% organikus pamutból készült mosható pelenkák használatával a legtöbb esetben még popsikrémre sincs szükség.
Ha bármilyen kérdésed van a mosható pelenkázással, GOTS minősítéssel kapcsolatosan keress bátran, segítünk!
Tetszett a cikk? Hasznos volt?
Mutasd meg barátaidnak is! Kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!