Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hogyan öltöztessem a babát nyáron, kánikulában?

Hogyan öltöztessem a babát nyáron, kánikulában?

Nyáron született kisbabád? Tanácstalan vagy, hogy mit adj a babára nagy melegben, kánikulában? Hány réteg babaruha kell a picurra? Hogyan öltöztesd a babát a hőségben? Kell-e sapka a babára nyáron? Hogyan tudod megelőzni a melegkiütést, napkiütést?

Mi legyen a babán nyáron éjszaka?

 

Segítünk! Olvass tovább a blogon!

Az egészen újszülött babák – körülbelül olyan 6 hetes korig – még nem tudják szabályozni a hőháztartásukat, ezért hamar túlmelegedhetnek, de hamar meg is fázhatnak. Így a pici babáknál azért valóban nem árt némi óvatosság, de túlaggódni egyáltalán nem kell a dolgot. Figyeld a baba jelzéseit! Ha nyűgös, lehet, hogy melege van! Nyúlj be hátul a nyakánál a ruha alá, ha izzadt, biztosan melege van. Egy pici babát túlöltöztetni mindig rosszabb, mint alulöltöztetni! Ha túlöltözteted, a bőrén apró kis foltok – melegkiütés – jelenhetnek meg. Ezektől amúgy nem kell megijedni, többségében mindenféle kezelés nélkül elmúlik, csak meg kell szüntetni a túlöltöztetést. Ha nem javulnak a tünetek, mindenképpen vidd orvoshoz mielőtt bármit rákennél!

Egy nagyobb csecsemő már jóval ellenállóbb, illetve azt is vedd figyelembe, hogy ő már egyre többet mozog - átfordul, kúszni kezd, mászik, felül, felkapaszkodik – és a mozgásban egy kicsit kimelegedhet.

Nyáron különösen fontos, hogy jól szellőző, pamut, vagy lenvászon ruhákba öltöztesd a Kicsit. A többi évszakban is, de ilyenkor tényleg nagyon kerüld a plüss, műszálas anyagokat, amibe a baba könnyen beleizzad és ezáltal aztán nyűgös is lesz, arról nem beszélve, hogy kiizzadtan sokkal könnyebben megfázik. A pici babákat nem ajánlott napoztatni, hanem ruházattal védeni őt és az árnyékban tartani. Persze, mikor az ember sétál vele, ő a babakocsiban fekszik, itt-ott kilóghat az árnyék alól, ezért érdemes őt bekenni természetes alapanyagokból készült naptejjel.

Sajnos a legtöbb babaruhát is sok vegyszerrel kezelik (zsugorodásgátló, vasaláskönnyítő, stb. – bővebben itt olvashatsz róla), ami miatt a szálak közti rések eltömődnek, és hiába van pamutból a ruha, mégsem szellőzik. Az érzékeny bababőrön keresztül – főleg, ha az izzadt is – könnyedén fel is szívódhatnak ezek az egészségre káros kemikáliák, amelyek aztán bőrallergiát, ekcémát is okozhatnak. Válassz minősített biopamut anyagú babaruhákat! Ebben a cikkben a minősítésről találsz információt – nem mindegy milyen biopamutot választasz!

Ha a kinti hőségből belépsz a hűvösebb lakásba, mindig teríts a hátára egy textilpelust egy pár percre! Illetve, ha a hordozóból, babakocsiból kiveszed, mindig nézd meg, hogy nem izzadt-e a kis háta, ha igen, teríts rá egy vékony textilpelenkát, amíg megszárad!

Hogy hogyan tudod védeni gyermeked bőrét nyáron, arról itt olvashatsz többet.

Kell-e sapka a babára nyáron?

Ha úgy hordozod a babát (csatos hordozó, szövött vagy rugalmas hordozókendő), akkor mindenképpen ajánlott egy vékony kis sapka a napszúrás és a leégés ellen. Ha huzatosabb helyen vagytok akkor egy fülvédős fajta napsapka a legjobb, hisz a kicsik füle még nagyon érzékeny. A babakocsiban, árnyékban viszont leveheted róla a sapit.

Egy ülni, kúszni, mászni tudó babát már nem tudsz úgy megtartani egy helyben a babakocsiban vagy árnyékban, őrá egy jó széles karimájú baba sapka ajánlott, ami a nyakát is kellőképpen óvja. Legjobb a megkötős variáció. Sőt UV-védett változatokat is találsz - itt.

Milyen pelenka ajánlott a hőségben?

Az eldobható pelusok műanyagból vannak, így aztán egyáltalán nem szellőznek. A nagy melegben a baba beleizzadhat, és a megizzadt bőrén könnyen megtelepedhetnek a kórokozók is pelenkakiütést vagy más egyéb kellemetlenséget okozva. Ilyenkor esetleg gondolkodj el a mosható pelenka használatán, abból viszont olyat válassz, ami nem szintetikus anyagokból készült és jól szellőzik – mint például ez.

Újszülött, 1-2 hónapos kisbaba öltöztetése nyáron

Válassz jó légáteresztő tiszta pamut ruhákat, amelyeket nem kezeltek egészségre káros vegyszerekkel!

Ha hasfájós a kicsi, akkor viszont a pocakját nyáron is takargasd be – erre a célra elég egy összehajtott textilpelenka. 

  • 20-25 fok – rövid ujjú body + hosszú ujjú rugdalózó, vagy hosszú ujjú body + ujjatlan rugi, éjszaka akár egy 1.5 togos hálózsák is elég már. Figyelem, hálózsákot általában 4 kg súly felett ajánlanak! Amíg a baba nem mozog sokat, egy vékonyabb takaró is tökéletes.
  • 25-30 fokhosszú ujjú rugdalózó, vagy vékony rövid ujjú body egy ujjatlan rugival vagy egy napozóval és zoknival. Éjszakára a vékony, ujjatlan hálózsák még elkel.
  • 30 fok felett – elég egy body vagy napozó, esetleg egy vékony zoknival. Este már lehet, hogy elkel egy body+napozó szett. Éjszakára a body esetleg lehet hosszú ujjú, illetve egy nagyobb méretű textilpelenkával tudod betakarni. Meglátod mennyire izzadós a kicsi, attól is függ.
  • Tartós kánikula – Egy vékony body, vagy ha még úgy is melege van, egy pelusban is lehet. Éjszakára egy vékony textilpelussal takargasd be.

Kíváncsi vagy melyek a legcukibb babaruhák nyárra? Itt találod őket!

Nagyobb csecsemő öltöztetése nyáron

A nagyobb babák már sokkal jobban tudják a hőháztartásukat irányítani, illetve Te is jobban ismered már a baba jelzéseit, hogy el tudd dönteni melege van-e vagy fázik-e. Továbbá azt se felejtsd el, hogy egyre többet mozog már ő is, amiben aztán képes kimelegedni. Nézd meg Te mit viselsz, és annak megfelelően öltöztetheted a kicsit, nincsen szükség +1 rétegre. Én magam irtó fagyos vagyok, így én mindig azt néztem a férjemen hány réteg van.

Ami még érdekelhet:

Babával a strandon, ezeket vidd magaddal!

Tetszett a cikk? Hasznos volt?

Mutasd meg barátaidnak is! Kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!