-
Akne
Az akne az egyik leggyakoribb bőrprobléma a tinik körében és egyre több felnőtt is panaszkodik miatta. Ha a bőr pórusain keresztül távozó faggyú és az elhalt hámsejtek eltömítik a pórusokat, akkor jelennek meg a pattanások az arcon, a nyakon, a vállakon, mellkason és a háton. Az aknék kialakulásának oka lehet a faggyú túltermelődése, az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlása, a szőrtüszők irritációja és a területen található baktériumok elszaporodása is. A túlzott faggyútermelődés hátterében állhatnak hormonok, baktériumok, bizonyos gyógyszerek és genetikai tényezők is. Kezelését érdemes kozmetikusra bízni, mert állandó hegeket és sötét foltokat is hagyhat maga után.
-
Ekcéma (atópiás dermatitisz)
Az atópiás dermatitisz az egyik leggyakoribb gyermekkori bőrbetegség. A bőr kiszáradásával, pirosodásával és viszketésével járó bőrpanaszokért genetikai okok, környezeti hatások és/vagy az immunrendszer is felelőssé tehető. A gyerekek általában 2 éves korukig kinövik, addig is érdemes azonban utánajárni az ekcéma kiváltó okainak (erről itt olvashatsz bővebben), és minél előbb megszüntetni őket.
-
Kontakt ekcéma
A kontakt ekcéma akkor alakul ki, amikor a bőr közvetlenül érintkezik – akár egyszer, akár rendszeresen - az allergénnel, azaz az allergiát okozó anyaggal: kozmetikumok, a ruházatban megülő kémiai anyagok stb. Ez az ekcéma egyik leggyakrabban előforduló fajtája. Ahol az anyag irritálja a bőrt, ott rendkívül viszkető kiütésekkel, bőrgyulladással járhat. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni vele, emellett pedig ajánlatos kizárólag természetes anyagokból álló kozmetikumokra, bio mosószerekre és tanúsítottan organikus, vegyszermentes, antiallergén ruhákra váltani.
-
Övsömör
A test bármely részén megjelenhetnek a vörös, felhólyagosodó kiütéshez hasonlító kiütések, amelyeket gyakran láz, fáradtság és fejfájás is kísér. Az övsömör kialakulásának hátterében a bárányhimlőt is okozó vírus állhat, amely a betegség lefolyását követően a szervezetben marad, és az immunrendszer gyengülése esetén fertőző ideg- és bőrgyulladást okoz. Megjelenésével mindenképpen ajánlott felkeresni a háziorvost.
-
Csalánkiütés
A jellegzetes csaláncsípésre emlékeztető hólyagok megjelenését a leggyakrabban gyógyszerek, egyes élelmiszerek és/vagy csípések váltják ki. A csalánkiütés általában 2-4 óra alatt magától elmúlik, néhány esetben azonban akár hónapokig vagy évekig is fennmaradhat. Ha a test jelentős területére elterjed, ajánlott azonnal orvoshoz fordulni.
-
Leégés
A nyár leggyakoribb bőrproblémáj a leégés, ami a túl sok ultra (UV) fény hatására a napfénytől alakul ki. Napégés esetén a bőr kipirul, forró tapintású lesz, fáj és hámlani is kezdhet. Megelőzésére a legjobb megoldás a védekezés: használj kemikáliáktól mentes fényvédőt és figyelj a bőröd hidratálására.
-
Pelenkakiütés
Ha a pelenkával fedett bőrfelület nem tud szellőzni, az állandó nedvesség, a meleg és a dörzsölés hatására kipirosodhat, súlyos esetben akár kisebesedhet, begyulladhat és hámlani is kezdhet. Ez a páros környezet kedvez a baktériumok és gombák elszaporodásának, amelyek felül is fertőzhetik a kipirosodott felületet. A legjobb megoldás a bőrfelület szárazon és tisztán tartása a pelenka gyakori cseréjével és a kicsi popsijának alapos tisztításával, krémezésével. A hagyományos műanyag pelenkák helyett jó választás lehet a természetes anyagokból készült mosható pelenka, de fontos, hogy allergénmentes organikus pamutból legyen!
-
Tejkiütés
A tejkiütés szoptatott babáknál az első hónapokban fordul elő. A nyakon és a fejen megjelenő apró piros kiütések elszórtan és összefüggően is megjelenhetnek, íráskor pedig sötétebbé válhatnak. Bár ijesztőnek tűnik, a tejkiütés valójában teljesen ártalmatlan és magától elmúlik, hátterében a baba bélrendszerének éretlensége áll. Kenegesd anyatejjel, figyelj a bababarát kozmetikumok és a 100% biopamut babaruhák használatára.
-
Rosacea
A főként nőket érintő rosacea kialakulásának hátterében örökletes tényezők és hormonális változások állhatnak. A menopauza időszakában kialakuló piros bőrtünetek kezelés nélkül egyre súlyosbodhatnak, és a kezdetben enyhe bőrpírból maradandó értágulatok és gennyes csomók is kialakulhatnak. Kezelésére elsősorban érösszehúzó és gyulladáscsökkentő készítményeket ajánlanak.
-
Lábgomba
Az emberről emberre terjedő lábgomba a talp bőrén és a lábujjak közötti nedves zugokban telepszik meg. A lábgomba bejutásának esélyét növelik az apró bőrsérülések, karcolások, horzsolások is. Kezelése akár hetekig is eltarthat.
Tetszett a cikk? Hasznos volt?
Mutasd meg barátaidnak is! Kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!